previous arrow
next arrow
Slider

Šport na škole

Sport na skole

Pokiaľ ide o športové aktivity na škole, tie sú každoročne rozmanité. Aj v uplynulom období na škole pravidelne  fungovali krúžky kvôli dodatočnému získavaniu dobrej telesnej kondície a zdravých návykov: volejbalový, futbalový a basketbalový, ktoré mali na starosti profesori Tatiana Kriváková-Amidžićová, Pavel Turan a Anna Hlaváčová. Okrem toho, mimoškolsky, si žiaci a profesori mali možnosť fyzicky sa zrekreovať v posilňovni a na fitness tréningoch, ktoré sa pravidelne  organizovali v popoludňajších hodinách a mala ich na starosti profesorka Tatiana Kriváková-Amidžićová.

Od jeho začiatkov naše gymnázium sa aktívne podieľa na príprave a realizácii Petrovského maratónu. V uplynulom päťročnom období hlavnú organizáciu mala na starosti profesorka Tatiana Kriváková-Amidžićová, za nezištnej pomoci profesorov Pavla Turana a Anny Hlaváčovej. Nemožno nespomenúť aj členov kolektívu a žiakov, ktorí takisto roky participujú na jeho realizácii. Roku 2018 sme zorganizovali už 30. jubilejný Petrovský maratón. Najúspešnejší maratónci v tomto období boli: Ema Balážová, Melánia Brňová, Nenad Pereza, Emília Jana Pálešová, Branislav Pop.

Rovnako tak tradične polovicou mája naša škola účinkuje v Behu RTS, ktorý je pod patronátom Ministerstva školstva, vedy a technologického rozvoja a Ministerstva mládeže a športu. Na ňom súťaží väčšina našich žiakov rozličných vekových kategórií. 

V rámci osláv Dňa školy sa sústavne organizujú športové aktivity, kde si žiaci zmerajú sily v atletickom behu, na kratšie a dlhšie dráhy a v športových hrách, prevažne vo futbale a volejbale.  Tím našich volejbalistiek príležitostne zohrá revuálny zápas na Deň školy s hosťujúcimi volejbalistkami z Báčskej Palanky a jeden rok u nás hosťovali aj volejbalistky z Kovačice. Zápasy tradične opätovali na oslavách Dňa školy Gymnázia 20. októbra v Báčskej Palanke. Tradične sa organizuje i futbalový turnaj. Týždne pred  oslavami sa hrajú zápasy školských tímov, meno víťaza je známe po finálovom zápase v samotný Deň školy. Tím reprezentácie školy si tradične sily zmeriava na revuálnom zápase s hosťujúcim futbalovým tímom z Ruského Kerestúru či Futogu ― ako hosťmi žiackeho domova na oslavách Dňa školy.

V rokoch 2017 a 2018  sa vyšlo s novinkou ― v rámci osláv Dňa školy sa hral turnaj v streetballe a streetballový tím bol následne na dvoch obvodných súťažiach v Žablji a v Novom Sade.

V poslednom období s veľkým záujmom prebieha volejbalový turnaj v rámci osláv Dňa sv. Sávu. Volejbalistky a volejbalisti si sily zmeriavajú v rámci ľubovoľne formovaných tímov týždeň pred oslavami a finálové zápasy za zohrajú v Deň sv. Sávu.

Seriózne celoročné tréningy vyústili v turnaje na úrovni obvodných súťaží, ktoré sa organizovali v Novom Sade, Srbobrane, Vrbase a v Hložanoch. Volejbalistky mali aj pozoruhodné úspechy ― obsadiac v rámci svojich možností ― vysoké  3. miesto. Päťročné obdobie poznamenali volejbalistky: Alexandra Papová, Tamara Subašićová, Daniela Uramová, Jana Šramková, Ivana Bažíková, Andrea Horvatová, Ema Dýrová, Helena Greksová, Marína Máľachová, Emília Ponigerová, Petra Topoľská, Tamara Suzan Nvotová, Dária Anna Čiefová, Hanna Čapeľová, Lea Častvenová, Martina Šimová, Marína Turčanová, Darina Bažíková, Iveta Lehotská, Maja Madacká, Maja Vladimíra Vargová, Marija Mirosavljevová, Martina Čobrdová, Darka Faboková, Sára Struhárová, Ivana Zorňanová, Melani Majerová, Iveta Kaňová, Jasmina Fejdiová, Ema Turanová, Marína Kaňová, Svetlana Mijatovićová.

Ani chlapci volejbalisti sa nezahanbili, účinkujúc na obvodných súťažiach, o čo sa zaslúžili vynikajúci zdatní jednotlivci v určitých generáciách. Medzi nimi vynikali: Ondrej Chlpka, Boris Labát, Miroslav Lomen, Michal Zorňan, Pavel Čáni, Daniel Králik, Daniel Gaža, Daniel Peťkovský, Branislav Krnáč, Darko Babiak, Dušan Kurtek, Miroslav Ilić, Gregor Ferko, Rade Petrović, Miloslav Denďúr, Martin Pavčok,  Dejan Popadić.

Reprezentácia našich futbalistov sa takisto prebojovala na obvodné súťaže v Novom Sade, Vrbasi, Kule, Srbobrane a Žablji. Vynikali: Stanislav Ziman, Mario Husejnović, Igor Valentík, Branislav Pop,  Vlastislav Šproch, Svetozar Ivanović, Nenad Pereza, Filip Ďurík, Andreas Rybársky, Miroslav Ferko, Nikola Đokić, Martin Čiep, Nikola Ilić, Milan Šender, Michal Anušiak, Miroslav Anušić. Roku 2018 futbalisti sa zúčastnili žiackeho turnaja Športom proti násiliu v Titeli, ktorý mal za cieľ rozvíjanie hráčskej a fanúšikovskej kultúry, férovej hry a zdravých životných štýlov.

Na obvodných súťažiach jednotlivo súťažili: plavkyňa Vladimíra Maja Vargová a bežci Ema Balážová a Nenad Pereza.

Roku 2018 sa ôsmi naši žiaci  v čele s profesorkou Tatianou Krivákovou-Amidžićovou zúčastnili na športovom podujatí Kemp bez hraníc v Kanjiži. Účinkujúci z ôsmich škôl z rozličných vojvodinských prostredí formovali zmiešané tímy.  Šlo o hry bez hraníc ― prekonávanie prekážok na bazéne, piesku a orientáciu v prírode. Okrem športovej náplne, cieľom sústredenia bolo aj rozvíjanie medzinacionálnej spolupráce. Víťazné dva multikultúrne zmiešané tímy ― medzi nimi aj naši dvaja žiaci: Štefan Robert Kolár a Vladimíra Maja Vargová ― boli odmenené exkurziou v Slovenskej republike.

Tatiana Kriváková-Amidžićová

Školský rozhlas

 

Školský rozhlas na gymnáziu funguje od 80. rokov, keď sa žiacke peniaze privyrobené zberom semennej kukurice usmernili na kúpu a inštaláciu rozhlasovej techniky.

Časom, ako sa menila doba a s ňou zvukové nosiče, menili sa prístroje na reprodukciu: v 80. rokoch sa používal gramofón a platne, v 90. rokoch kazetofón a kazety, v novom miléniu CD prehrávač a CD platne, najprv originálne, neskoršie vznikla možnosť napáliť si CD podľa vlastného vkusu. V súčasnosti pomaly aj CD platne ustupujú a všetko aktuálnejšie sú počítače a smart telefóny.

Dlhé roky rozhlas mal na starosti Michal Struhár ― profesor telesnej výchovy, ktorý sa venoval aj hudbe: nacvičoval školský orchester a priprával hudobné body pre rôzne školské programy.

Po jeho odchode do výslužby na prácu rozhlasu začal dozerať Ján Kopčok ― profesor matematiky, ktorý ešte ako stredoškolák redigoval mládežnícku rozhlasovú reláciu Okienko na Rádiu Petrovec a ktorý celý život „koketoval” s kvalitnou hudbou. Uvedené sú niektoré novinky v práci rozhlasu: od pondelka do štvrtku hudbu volia žiaci ― členovia redakcie a v každý piatok si možno vypočuť hudbu vo výbere profesora Jána Kopčoka, je tomu tak už viac ako desať rokov! Zámer bol, aby sa hudba na veľkej prestávke dobre počúvala aj žiakom, aj profesorom, aby si starší pripomenuli hudbu z minulých čias a mladší, aby si prešírili hudobné obzory a pochopili, prečo sa ich rodičom páčili povedzme Novi fosili alebo U2 a starým rodičom Korni grupa alebo The Beatles. Taktiež, cieľom bolo, aby sa neprehrávala iba pesničky v dominantnom anglíckom jazyku; na repertoári, okrem juhoslovanskej a angloamerickej hudby, boli a sú aj pesničky v slovenskom, českom, francúzskom, talianskom, španielskom, nemeckom, ruskom, gréckom, japonskom a v iných jazykoch.

Funkcia rozhlasu, okrem rozptýliť a spríjemniť oddych na veľkej prestávke, je aj edukovať  a pestovať dobrý vkus, ale aj hudobne ilustrovať vianočné sviatky, Deň svätého Valentína, Deň žien...

Redakčná politika školského rozhlasu má iba jednu zásadu ― na repertoári môže byť iba kvalitná hudba, bez ohľadu na žáner (pop, rock, r´n´b, rap, techno..., moderná, evergreen, klasická, filmová, inštrumentálna...).

Jedinou odmenou pre členov redakcie je, keď si vypočujú komentáre, že sa žiakom páčila hudba na prestávke, keď sa ich niekto opýta na autora alebo názov piesne, ktorú počul, keď zaregistrujú žiakov a žiačky ako prechádzaju z pavilónu do starej budovy a cestou si pospevujú pesničku, ktorú počuli v rozhlase, zabudnúc na chvíľku na kontrolnú úlohu, ktorú práve prežili a odvrátiac myšlienky od diktátu, ktorý ich v ten deň iba ešte čaká.

Jediným stálym členom redakcie rozhlasu je Ján Kopčok a žiaci sa, žiaľ, každý rok-dva menia, lebo končia gymnázium a odchádzaju na štúdiá. Posledných päť rokov v rozhlase úspešne pracovali:

v školskom roku 2014/15: Ivan Kováč a Stanislav Cerovský,

v školskom roku 2015/16: Ivan Kováč a Stanislav Cerovský,

v školskom roku 2016/17: Martin Švec, Ivan Ravza, Vladimír Zima a Timotej Pavela,

v školskom roku 2017/18: Martin Švec a Ivan Ravza,

a v školskom roku 2018/19: Darko Šiška a Michal Anušiak.

Ako a čo do budúcna? V spolupráci s vedením školy zveľaďovať techniku, aj ďalej inzistovať na kvalitných obsahoch, odhaľovať hudbu zo všetkých končín sveta (nech žije You Tube!) a sprostredkovať ju žiakom, animovať a každoročne regrutovať nových členov redakcie. Stojí to za tú námahu? Samozrujeme, že áno, lebo život bez hudby by bol jednou veľkou, obrovskou, gigantickou chybou!

                                                                                                                                                                                                                      Ján Kopčok

Zemepisný krúžok

Zemepisny kruzok

Na gymnáziu a v žiackom domove v uplynulých rokoch fungoval aj zemepisný krúžok, členovia ktorého sa stretajú pravidelne raz týždenne. Ciel'om zemepisného krúžku je, aby sa prehĺbili vedomosti žiakov a aby sa naučili viac ako na bežných hodinách zemepisu. Žiaci majú možnost' praktickými cvičeniami v prírode naučit' sa zorientovat' sa za pomoci slnka a kompasu, vypracúvajú nástenné noviny, analyzujú súčasné ekologické problémy a katastrofy, vyhotovujú aj učebné pomôcky. Bližšie sa zoznamujú s mapami, ochranou životného prostredia, pripomínajú Deň planéty Zeme, pozerajú priliehavé video nahrávky, sledujú súčasné spoločenské problémy vo svete prostredníctvom tlače, televízie a seminárnych prác.

V rámci zemepisného krúžku sa každoročne koná aj návšteva planetária na Petrovaradinskej pevnosti. Navštevujú ho spravidla žiaci prvého ročníka kvôli tomu, že sa astronómia v rámci zemepisu, preberá práve na začiatku tohto ročníka. Tak si žiaci teoretické poznatky, získané na hodinách zemepisu upevňujú praktickou edukáciou. Každoročne žiaci gymnázia všetkých ročníkov navštevujú Medzinárodný veľtrh turistiky v Belehrade.

Práca krúžku prebieha v skupinách, uplatňuje sa skupinový, ale aj individuálny spôsob práce. Vedúcou zemepisného krúžku je profesorka Anna Nikolajevićová, ktorá zároveň poskytla správu.

S rovnomenným krúžkom na škole tesne spolupracoval aj zemepisno-astronomický krúžok v internáte. Na stretnutiach sa spracovali témy, ktoré navrhli žiaci, vždy bola zastúpená súčasná problematika z tejto oblasti, zvlášť sa dával dôraz každoročne uschopniť žiakov na používanie zemepisnej mapy, cvičilo sa a dopĺňalo učivo zo zemepisu a ekológie. To sa realizovalo rozličnými metódami: žiacke prezentácie, prednáška vychovávateľky Anny Pavlovovej-Banovićovej, odchod do prírody a každoročne žiaci tohto krúžku odchádzali na Petrovaradínsku pevnosť do astronomického observatória.

Anna Nikolajevićová a Anna Pavlovová-Banovićová        

Ekologický krúžok

Ekologicky kruzok

Ekologický krúžok v súčasnosti združuje profesorov skupiny prírodnych predmetov, biológie, chémie a fyziky. Vedúcimi sú profesorky biológie Milada Stankovićová, Jasna Laćarková a Vjeroslava Struhárová. Nápomocnú ruku im veľmi často podajú aj profesor fyziky Jaroslav Grňa a profesorka chémie Mariena Diňová.  Ekologicky aktívni sú najmä žiaci a profesori v žiackom domove.

V predchádzajúcom päťročnom období sme sa hlavne zameriavali na ekologické akcie. Zberom odpadového materiálu a starostlivosťou o svoje blízke okolie, organizovaním akcií zriaďovania školského dvora a okolia, sa profesori snažia, aby si žiaci osvojili schopnosť ekologicky myslieť a konať.

Nevystali však ani príležitostne organizované prednášky z astronómie a ani medzipredmetová spolupráca, v rámci biológie a chémie, ktorá sa hlavne uskutočňuje v tvare dielní a pokusov, ktoré organizujeme pri príležitosti Dňa školy, ako sú, napríklad, izolácia molekuly DNA z rozličného biologického materiálu, extrakcia chlorofylu z rastlín. Počas roka si tiež pripomíname aj významné ekologické dátumy ako sú Deň planéty, Deň boja proti AIDS, Deň boja proti fajčeniu...

Profesorky Milada Stankovićová a Jasna Laćarková chystali žiakov, ktorí prejavili záujem o biológiu, na súťaž. Boli to Peter Ďurovka, Kristína Bešková a Dávid Fic. Najväčši úspech dosiahol Dávid Fic, ktorý v školskom roku 2016/2017 ako druhák, na pokrajinskej súťaži z biológie obsadil prvé miesto, v roku 2017/2018 ako tretiak tretie a v školskom roku 2018/2019 ako štvrták druhé miesto a tým sa mu všetky tri roky podarilo postúpiť na republikovú súťaž, kde v školskom roku 2016/2017 a tiež aj v školskom roku 2017/2018 dosiahol pozoruhodný úspech.  

Členovia ekologickej odbočky v internáte Emília Jana Pálešová, Jovana Trkulja, Branislav Pop a Dávid Fic spolu s vychovávateľkou ― profesorkou Miladou Stankovićovou v júni roku 2018 pobudli na Eko kempe na Kopaoniku, kde sa okrem iného zúčastnili aj v zalesňovaní tohto nášho národného parku a v eko módnej prehliadke.

Mariena Diňová